03.06.2024

Restrykcyjne regulacje dotyczące cyberbezpieczeństwa – ryzykowny sprzęt spoza UE do wymiany

Dziennik Gazeta Prawna podaje, że tysiące firm z branż pozornie niezwiązanych z nową technologią będzie musiało sprawdzić, czy posiadają sprzęt lub oprogramowanie sklasyfikowane jako niebezpieczny i w razie potrzeby go wymienić.

Zmiany, które zostały przekazane do konsultacji przez Ministerstwo Cyfryzacji, nałożą obowiązki w tym zakresie na przedsiębiorców z wielu sektorów gospodarki, od bankowości, przez transport, żywność i chemię, po gospodarkę ściekową.

Minister Cyfryzacji może, według własnego uznania lub w ramach procedury, którą może wszcząć na wniosek rządu, zidentyfikować niektórych producentów, importerów lub dystrybutorów jako dostawców wysokiego ryzyka. Jednym z elementów analizy dostawców będzie prawdopodobieństwo znajdowania się ich „pod kontrolą państwa spoza terytorium Unii Europejskiej lub Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego”. Temat jest już szeroko komentowany przez Huawei – chińskiego producenta elektroniki użytkowej oraz sprzętu i rozwiązań informatycznych.

W związku z powyższym chcemy zapewnić naszych odbiorców, że opisywane działania nie dotkną odbiorców produktów HALNY Networks, zaprojektowanych na terenie Unii Europejskiej, a samej marki prężnie działającej w Polsce od 2015 roku. Jednocześnie zachęcamy do postawienia na europejskiego producenta o ugruntowanej pozycji na rynku, co może mieć niebagatelne znaczenie w planowaniu zamówień w długoterminowych projektach i inwestycjach.

Więcej informacji znajdziecie tutaj:

https://gsmonline.pl/…/huawei-proponowane-w-ksc-zapisy…

https://www.gazetaprawna.pl/…/9502624,ryzykowny-sprzet…

Polecamy również