27.12.2023

Cło antydumpingowe również na kable światłowodowe z Indii?

Kable światłowodowe mają kluczowe znaczenie przy transformacji europejskich sieci szerokopasmowych. W związku z tym dla Komisji Europejskiej szczególnie ważne jest zapewnienie uczciwej konkurencji i bezpieczeństwa dla tej części europejskiego sektora telekomunikacji.

Nie jest więc zaskoczeniem, że KE analizuje kolejny kraj pod kątem wprowadzenia na rynek kabli światłowodowych po cenach mających niekorzystny wpływ na przemysł UE. Wszczęte zostało postępowanie antydumpingowe dotyczące przewozu kabli światłowodowych jednomodowych pochodzących z Indii (z wyłączeniem przewodów konektoryzowanych i kabli do zastosowań podwodnych)

Na ten moment nie podane zostały poziomy na jakich mogą zostać wprowadzone cła jednak przy prognozowaniu tych wartości należy pamiętać, że cło dla dostawców z Chin zostało ostatecznie w tym roku podwyższone do wysokich poziomów z zakresu od 39.4% do 88%. Jednocześnie środki tymczasowe dla kabli z Indii mogą zostać wprowadzone już w ciągu 7 miesięcy od opublikowania dokumentu czyli od III kwartału 2024r.

Powstaje pytanie jakie konsekwencje może mieć zaistniała sytuacja dla odbiorców z UE?

Przede wszystkim wprowadzenie cła anty-dumpingowego może spowodować zakłócenia w łańcuchu dostaw kabli światłowodowych, co może wpływać na terminy i stabilność dostaw w UE. Należy też zastanowić się czy dostawcy sprzedający produkty z Indii zapewnią niezmienność cen. Ma to szczególne znaczenie w większych projektach powiązanych z aktywnymi obecnie programami KPO (Krajowy Program Odbudowy) i FERC (Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy) gdzie kontrakty mogą zakładać wielomiesięczne dostawy towarów. W przypadku nałożenia kilkudziesięcio-procentowego cła może dojść do sytuacji gdzie dostawca będzie zmuszony do zmiany warunków cenowych lub nawet do zerwania kontraktu.

W związku z powyższym chcemy zapewnić naszych odbiorców, że opisywane działania KE nie będą miały wpływu na wyceny kabli  światłowodowych FIBRAIN – nasze zakłady produkcyjne zlokalizowane są na terytorium Polski. Jednocześnie przy spodziewanym przebiegu wydarzeń, zachęcamy do postawienia na europejskiego producenta o ugruntowanej pozycji na rynku i zapewniającego w tej sytuacji stabilność cen, co może mieć niebagatelne znaczenie w procesie planowania budżetu w długoterminowych projektach i inwestycjach.

Będziemy obserwować działania KE i na bieżąco informować o podejmowanych kolejnych krokach w tej sprawie.

Więcej szczegółów:

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=OJ:C_202300891

Polecamy również