04.12.2011

Asymetryczne splittery 1×5 dedykowane dla sieci FTTH w zabudowie rzadkiej

Firma ELMAT, niekwestionowany lider rozwiązań FTTH na rynku polskim, wprowadziła do oferty nowatorskie asymetryczne splittery optyczne, umożliwiające łatwą i ekonomiczną budowę sieci FTTH w warunkach zabudowy jednorodzinnej.

Jak wiadomo, praktycznie wszystkie oferowane obecnie na rynku splittery PLC (służące do podziału mocy optycznej) są splitterami symetrycznymi, co oznacza, że nominalnie taki sam procent mocy  wejściowej pojawia się na każdym z portów wyjściowych. Przyrządy takie idealnie sprawdzają się w warunkach zabudowy wielomieszkaniowej, gdy kilkunastu abonentów jest podłączanych w jednym budynku do tego samego punktu dystrybucyjnego. Jest to typowa topologia gwiazdy.

""

W warunkach zabudowy rzadkiej takie duże punkty dystrybucyjne są zwykle nieekonomiczne,  i często zamiast nich stosuje się topologię kaskadowanej gwiazdy, gdzie lokalne punkty dystrybucyjne służą do zasilania tylko kilku abonentów (domków jednorodzinnych). Do tej pory operatorzy budujący sieci w tej topologii musieli kaskadować niesymetryczne splittery 1×2 i symetryczne 1×4, co oznaczało konieczność wykonania dodatkowego spawu,  powiększało wymiary całkowite takiego rozwiązania i podnosiło koszty. Innowacyjne asymetryczne splittery Fibrain 1×5 są nowym, alternatywnym rozwiązaniem do realizowania tego typu sieci. W splitterach tych, port 1 jest portem przelotowym i może przenosić do 75% mocy całkowitej, natomiast porty 2-5 są portami lokalnymi niskiej mocy. Jest to jedyne takie rozwiązanie dostępne na polskim rynku. Dostępna jest też wersja z portem monitoringu, gdzie port 1 jest portem bardzo małej mocy.

Polecamy również