Złącza rozłączne są krytycznym elementem wpływającym na jakość transmisji w torze światłowodowym. Ponieważ umożliwiają (w teorii niskostratne) łączenie ze sobą odcinków toru, są nieodzownymi częściami składowymi każdej sieci światłowodowej. Tym niemniej, pomimo pozornej prostoty konstrukcji i zasady działania złącz światłowodowych, mogą one łatwo stać się przyczyną bólu głowy operatora sieci i ekip technicznych. Największa ilość awarii sieci światłowodowych generowana jest przez zabrudzone złącza światłowodowe.
Zabrudzenia są problemem zarówno „tu i teraz”, jak i w całym czasie eksploatacji naszych sieci. Dla przykładu obok pokazano zdjęcia mikroskopowe tego samego złącza – zaraz po rozpakowaniu z fabrycznego opakowania i po lekkim potarciu o (czystą!) dłoń operatora. Tłumienie złącza z początkowych 0.16 dB wzrosła do zatrważających 1.8 dB.
Zabrudzone złącze to nie tylko jeden, izolowany problem. Bardzo często (np. w przypadku zanieczyszczonych złącz pomiarowych) zabrudzony wtyk staje się źródłem infekcji i przerzutów całej sieci – wiele zanieczyszczeń (drobin pyłów) jest na tyle twardych, że trwale rysują i uszkadzają powierzchnię złącza, tak więc łącząc tak zanieczyszczony wtyk z innym, jednocześnie nieodwracalnie uszkadzamy ten drugi.
Należy również pamiętać, że zabrudzenia mogą migrować w czasie – z powodu wibracji, zmian temperatury, wilgotności czy chociażby rozłączania i ponownego łączenia – zatem zabrudzenie, które wydawało nam się oddalone na tyle od rdzenia, że nie spowoduje zmian tłumienia – za miesiąc/kwartał/rok może spowodować przerwanie transmisji w naszej sieci.
Problem stanowią również zabrudzenia organiczne – początkowo mogą generować niewielkie zmiany tłumienia, ale wraz z upływem czasu, zwłaszcza w przypadku stosowania źródeł światła wysokich mocy, które powodują zwęglanie się zanieczyszczeń przełożą się na bardzo duży wzrost tłumienia.
Czym się kończy stosowanie brudnych i porysowanych złącz?
Jak zapobiegać?
Zabrudzenia powinny być eliminowane już na etapie prac instalacyjnych – pozwoli to zapobiegać awariom i przerwom w transmisji. Należy zatem uczulić naszych instalatorów, że aspekt zachowania czystości jest bardzo istotny, a także wyposażyć ekipy w niezbędne akcesoria czyszczące i osprzęt inspekcyjny. Co warto wrzucić na wyposażenie walizki narzędziowej naszych instalatorów? Wszystkie niezbędne akcesoria czyszczące oferuje nowa grupa produktów Fibrain PRO-Cleaner.
Fibrain Pro-Cleaner – wszystko czego potrzebujesz do utrzymania czystości sieci w zasięgu ręki
Seria Fibrain PRO-Cleaner oferuje akcesoria czyszczące, które pozwalają utrzymać czystość połączeń rozłącznych w naszych sieciach. Oferta obejmuje:
Czyściki automatyczne
Kasety czyszczące
Patyczki do czyszczenia adapterów