23.11.2021

Komisja Europejska podjęła decyzję o narzuceniu ceł anty-dumpingowych na kable światłowodowe z Chin!

Spodziewana rewolucja na europejskim rynku kabli światłowodowych stała się faktem. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, Komisja Europejska ostatecznie zdecydowała o narzuceniu cła na producentów kabli światłowodowych z Chin.  Na podstawie przeprowadzonej analizy potwierdzono, że przemysł UE poniósł istotną szkodę, w związku z stosowaniem cen dumpingowych przez producentów Republiki Chińskiej. Ostatecznie więc zdecydowano o wprowadzeniu cła na niemal pełny zakres kabli światłowodowych jednomodowych (wyłączając tylko produkty prekonektoryzwoane i kable do zastosowań podwodnych).

Dla części dostawców zostały ustalone indywidualne stawki obniżonego cła: 19,7% i 31,2% (przy uwzględnieniu dodatkowych czynników łagodzących i w zależności od poziomu współpracy przy przeprowadzanym dochodzeniu). Jednak dla większości producentów cło będzie wynosić 44,0 %. Rozporządzenie zarazem ma moc wykonawczą od 19 listopada 2021 roku.

Należy spodziewać się, że nieuchronną konsekwencją narzucenia ceł będzie transfer tych kosztów na końcowego klienta. Jednocześnie w przyszłości kolejne kraje stosujące ceny dumpingowe mogą stać się celem KE.
Chcemy jednak uspokoić naszych partnerów i klientów. Kable firmy FIBRAIN produkowane są w naszym zakładzie na terytorium Polski, zatem ww. działania nas nie dotyczą.

Poniżej link do ww. rozporządzenia:

Wersja polskahttps://bit.ly/3nCApiM

Wersja angielskahttps://bit.ly/3r02kLu
 

Polecamy również